Słońce dobija się do okien, a słupek rtęci na termometrze szybuje w górę? To znak, że sezon na wypoczynek w plenerze czas zacząć! Jeśli już zacierasz ręce na myśl o piknikowaniu, ale jego organizacja Cię przerasta – jesteś w dobrym miejscu. Zebraliśmy garść najpotrzebniejszej wiedzy, co zabrać na piknik i jak go urządzić, aby każdy wrócił z niego najedzony, wypoczęty i zadowolony.

Kiedy i gdzie na piknik? Jak się przygotować?

Choć piknik nie wymaga długich i skomplikowanych przygotowań, to powiedzmy sobie szczerze: spontaniczny wypad bez sprawdzenia prognozy pogody czy przyrządzenia wystarczającej ilości jedzenia może się nie udać.

Na początek wybierz miejsce na piknik. Odpoczynek w plenerze da się zorganizować nawet w przydomowym ogródku. I jeśli nie masz dużo czasu na pakowanie albo pogoda jest na tyle niestabilna, że dalszy wypad byłby ryzykowny – okaże się to całkiem niezłym pomysłem. Chcąc jednak poczuć zew przygody, warto wyruszyć nieco dalej.

Gdzie na piknik się udać? Niektórzy decydują się na piknikowanie nawet na dachach budynków. Oszałamiające widoki i romantyczna atmosfera są tam gwarantowane. Centrum miasta z jego gwarem nie przyniesie jednak tak głębokiego relaksu jak przyroda. Park miejski, leśna polana, łąka, górska połonina, zaciszna plaża nad morzem, jeziorem lub rzeką to zdecydowanie najlepsze miejsca na wypoczynek na świeżym powietrzu w otoczeniu natury. Na pewno znajdziesz któreś z nich w swojej okolicy. A jeśli planujesz wypróbować nieznany teren – polecamy wcześniej udać się do niego na małe przeszpiegi. Upewnisz się, czy organizacja pikniku jest tam dozwolona i czy możesz liczyć na wystarczająco dużo przestrzeni, cienia i spokoju do wypoczynku.

Teraz pozostaje jeszcze wybór terminu. Unikaj nie tylko deszczowych, ale też wietrznych i ekstremalnie upalnych dni. Chyba że masz możliwość ochronić się przed słońcem i wiatrem w cieniu drzew. Najlepszą porą są godziny popołudniowe. Ziemia jest wtedy sucha, a słońce powoli traci swoją moc.

Co zabrać na piknik?

Skoro data i miejsce na piknik są już wybrane, pora na przygotowanie niezbędnego ekwipunku. Podstawą jest oczywiście duży koc, na którym można usiąść i rozłożyć przekąski. Na łonie natury najlepiej sprawdzi się koc turystyczny z przyjemną w dotyku powierzchnią i spodem z folii izolującej. Będzie chronił przed chłodem i wilgocią od podłoża, a do tego nie przyczepią się do niego trudne do usunięcia liście, gałązki i drobinki piachu.

Co na piknik jeszcze warto zabrać? Preparat na kleszcze i komary, okulary przeciwsłoneczne, płaszcz przeciwdeszczowy na wypadek nagłej zmiany pogody to drobiazgi, o których łatwo zapomnieć, a które uprzyjemnią wypoczynek.

Przede wszystkim będą jednak potrzebne wszelkie akcesoria do jedzenia. Przy ich kompletowaniu warto pamiętać nie tylko o wygodzie noszenia, ale też ekologii. Dlatego na pikniku doskonale sprawdzą się lunchboxy na zimne i ciepłe posiłki, lekkie, wielorazowe sztućce i naczynia oraz ręczniki (najlepiej bawełniane, wielorazowego użytku). Pomyśl też o worku na śmieci, aby móc szybko po sobie posprzątać. Wreszcie nie obejdzie się bez kosza, torby albo większego plecaka, w którym pomieścisz wszystkie akcesoria i oczywiście… prowiant.

Loading…

Co na piknik do jedzenia? Pomysły na przekąski na piknik

Bez mnóstwa smakołyków trudno bowiem wyobrazić sobie wypoczynek w plenerze. Pod chmurką najlepiej smakuje jedzenie na piknik, które ma zwartą konsystencję, łatwo daje się przenosić i chwycić w dłoń albo zjeść przy użyciu minimalnej liczby sztućców. Niekoniecznie musisz się przy tym martwić, że żywność roztopi się albo zepsuje na słońcu. Nasze Bento boxy utrzymują temperaturę zimnych posiłków aż do 5h. Są też na tyle pojemne, że ich zawartością podzielą się co najmniej dwie osoby.

Na piknik szczególnie polecamy domowe przekąski z dużą ilością owoców i warzyw, które zastąpią słodkie batoniki i gotowe dania wytrawne. Nie dość, że okażą się zdrowsze, to jeszcze wygenerujesz dzięki nim mniej odpadów. Jakie przekąski na piknik warto przygotować? Być może na myśl jako pierwsze przychodzą Ci tradycyjne kanapki, ale możliwości jest znacznie więcej.

Wytrawne menu na piknik

Możesz na przykład upiec warzywne muffiny, tarty, wytrawne ciasto francuskie albo zawinąć tortille w wersji mini. To szalenie wdzięczne potrawy, bo świetnie smakują na zimno. W dodatku da się je nadziać dowolnymi składnikami (np. suszonymi pomidorami, kukurydzą, serem feta, brokułem). Jako bardziej obiadowe jedzenie na piknik warto natomiast przygotować sałatkę z warzywami.

Wszystkimi potrawami możesz wypełnić termos obiadowy Aladdin Bistro 400ml, a nie zgniotą się w podróży, zachowają świeżość i apetyczną konsystencję nawet po kilku godzinach w słońcu. Naczynie nadaje się do przechowywania dowolnych zimnych i ciepłych posiłków. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by w chłodniejsze, wiosenne dni zapakować do niego na przykład kotlety warzywne.

Loading…

Słodkie przekąski na piknik

A co zabrać na piknik dla łakomczuchów? I w tym przypadku menu na piknik jest dość obfite. Ciastka owsiane z żurawiną, słodkie babeczki z owocami czy ciasto drożdżowe łatwo się przygotowuje i wygodnie zjada. W dodatku chętnie powinien je spałaszować niemal każdy łasuch. Jeśli natomiast masz w domu sporo słoiczków po dżemie, miodzie czy maśle orzechowym, zamiast je wyrzucać – napełnij smakołykami. Granola albo pokruszone ciasteczka jaglane, mascarpone i owoce polane jogurtem kokosowym to świetny przepis na piknikowy deser.

Jako przekąski na piknik dla dzieci (ale nie tylko) sprawdzają się też naleśniki, pankejki, gofry albo racuchy na słodko. Usmaż je tuż przed wyjściem, wypełnij nimi termos Bento Aladdin 600 ml, a w wyciąganej miseczce umieść np. konfiturę lub syrop klonowy. To wygodne naczynie posłuży do wielu innych, również wytrawnych potraw z sosami, jak choćby falafele z hummusem. Nie musisz się więc ograniczać!

Co na piknik w upał?

Uważniejszego planowania wymaga odpoczynek w plenerze podczas upału. W gorące dni apetyt jest zdecydowanie mniejszy, ale bez małego co nieco się przecież nie obejdzie! Warto wtedy postawić na możliwie lekkostrawne jedzenie na piknik, a przede wszystkim – świeże warzywa i owoce. To znakomite orzeźwiacze, które przyniosą ochłodę w letnim skwarze i pomogą uzupełnić płyny. Możesz je przygotować i zabrać ze sobą na kilka sposobów:

  • ●  pokrojone warzywa i owoce – wybierz kilka rodzajów świeżych owoców o dość twardej konsystencji: truskawki, jagody, ananas, drylowane czereśnie, a także orzeźwiające warzywa. Umyj je, pokrój (jeśli to konieczne) i wypełnij nimi wyposażony w przegródki lunchbox Liewood Nina 1000 ml.
  • ●  smoothie warzywno-owocowe – zmiksuj dowolne warzywa i owoce np. pomarańcze i mango z sokiem z cytryny albo kiwi, świeży szpinak i jarmuż. Następnie chwyć kubek Stojo Biggie 470 ml i przelej do niego napój. Ma grubą słomkę, więc wygodnie będziesz z niego sączyć ulubiony koktajl.
  • ●  domowe lody (np. truskawkowe z mlekiem kokosowym) albo sorbet (np. z mango czy malin) – ten pomysł wydaje się szalony, ale jeśli planujesz piknikowanie z dziećmi możesz nie mieć wyjścia 😉 Na szczęście termos obiadowy Liewood Bernard 500 ml uwielbia takie wyzwania. Włóż do niego lody, a utrzyma ich niską temperaturę do 8h.
  • ●  woda smakowa – pokrój ulubione owoce, wrzuć je do butelki Aladdin Aveo 600ml (ewentualnie dodaj kilka kostek lodu) i zalej wszystko wodą, aby uzyskać naturalny napój owocowy. Pamiętaj o wodzie! Chłodna woda to podstawa tego, co zabrać na piknik szczególnie w upalne dni. Niestety trudno wtedy utrzymać jej niską temperaturę. Pozostawiona dłuższy czas na słońcu traci rześki smak i nie zapewnia wystarczającego orzeźwienia. A gdy dodatkowo przechowujesz ją w plastikowej butelce PET, woda wypełnia się drobinkami mikroplastiku i innymi

toksycznymi substancjami z tworzywa sztucznego. Jest jednak na to sposób: butelki termiczne, które w każdych warunkach zachowują stałą temperaturę napoju. Najczęściej wykorzystuje się je do gorącej herbaty albo kawy. I jeśli planujesz piknikować w chłodniejszy dzień albo do późnego wieczora – warto je w tym celu wykorzystać. Równie dobrze radzą sobie jednak z utrzymaniem niskiej temperatury. Po prostu wlewasz zimną wodę i nie musisz pilnować, by się nie nagrzała. W upalny dzień, kiedy rośnie zapotrzebowanie na płyny, niezastąpiona okaże się beczułka termiczna Ragsy Fashion 1000 ml. Z nią będziesz cieszyć się orzeźwiającym smakiem wody przez cały piknik i jeszcze dłużej (utrzymuje temperaturę zimnych napojów aż do 24h!).

Nawadnianie w czasie upałów to absolutna podstawa, jeśli nie chcesz wrócić z pikniku z udarem lub odwodnieniem. Pamiętaj też jednak o dodatkowej ochronie. Krem z filtrem UV i nakrycie głowy również powinny się znaleźć na liście tego, co na piknik w upały bezwzględnie trzeba zabrać.

Loading…

Co robić na pikniku? Co zabrać na piknik do zabawy?

Bez jedzenia nie byłoby pikniku, ale nie samym chlebem (i przysmakami) człowiek na pikniku żyje 🙂 Jeśli zakładasz dłuższy wypoczynek (zwłaszcza z dziećmi), warto mieć w zanadrzu plan B, czyli zabawy na piknik. O ile na plaży nuda raczej nie grozi, to leśna polana czy łąka za miastem mogą wymagać nieco więcej kreatywności w organizacji czasu.

Na rozruch w przerwie od jedzenia proponujemy badminton, frisbee albo catch ball. Przy takich aktywnościach wybuch endorfin i zdrowa rywalizacja są gwarantowane! Jeśli jednak miejsce na piknik nie pozwala na gry ruchowe albo nie chcesz obarczać się dodatkowym sprzętem, nic nie szkodzi. Ciekawą opcją jest na przykład zabawa w szukanie skarbów – ukryj w pobliżu dowolny gadżet i pomóż poszukiwaczom dotrzeć do celu. Zawsze pozostają też gry siedzące. Popularne karty, tabu, zgadnij kto to czy planszówki (uważajcie na wiatr!) dostarczą mnóstwa zabawy.

Organizacja pikniku nie musi być wyzwaniem, a z ekologicznymi akcesoriami okaże się jeszcze łatwiejsza. Zabierając je ze sobą, nie martwisz się o stan posiłków, a z pleneru wracasz z minimum odpadów. Tak najlepiej możesz odwdzięczyć się naturze za spokój i błogie leniuchowanie w jej otoczeniu. Zajrzyj do nas, a później piknikuj do woli… wygodnie i bez ograniczeń!

1 komentarz do “Co zabrać na piknik i jak się przygotować?

  1. Dziękuję za bardzo ciekawy artykuł. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *