Wakacje w górach tuż-tuż, a walizka wciąż czeka na spakowanie? Potrzebujesz konkretnej podpowiedzi, co zabrać w góry latem? Pamiętaj, by w szale urlopowych przygotowań, nie umknęło Ci najważniejsze, czyli woda. Na skąpanych w słońcu szlakach organizm szczególnie potrzebuje bowiem dobrego nawodnienia. Dlatego sprawdzamy, ile wody zabrać w góry, jaki bidon turystyczny wybrać i co jeszcze warto mieć w plecaku. 

Dlaczego woda jest Ci niezbędna w górach? 

Bez wody na szlaku nie zajdziesz daleko, bo odpowiada ona za prawidłowe funkcjonowanie narażonego na wysiłek organizmu. Z tego powodu długa lista tego, co zabrać w góry latem, powinna zaczynać się właśnie od butelki z wodą. 

Załóżmy, że podczas trzygodzinnej wędrówki górskie widoki pochłonęły Cię na tyle, że zapomniałeś o nawadnianiu lub dostarczyłeś zbyt mało płynów. Przez ten czas mogłeś z potem i oddechem utracić wodę stanowiącą nawet 2% masy ciała. W takiej sytuacji wydolność organizmu spada o 10%. To wystarczy nie tylko do tego, byś szybko opadł z sił. W wyniku odwodnienia mogą pojawić się bóle i zawroty głowy, skurcze mięśni, wzrost ciśnienia tętniczego. Efekt? Szczyt jeszcze daleko, ale z dalszej wspinaczki nici. 

A teraz przeanalizujmy sytuację odwrotną. Regularnie uzupełniasz płyny na szlaku. Dzięki temu woda dba o utrzymanie stałej temperatury ciała, chroniąc Cię przed przegrzaniem i udarem cieplnym. Jej łyk daje również potężny zastrzyk energii do dalszej wędrówki. Wydolność się poprawia, bo krew i tlen równomiernie dopływają do aktywnych mięśni. 

Loading…

Ile wody zabrać w góry?  

Jak jednak ocenić, czy przygotowałeś wystarczający zapas wody? Cóż, odpowiedź na pytanie, ile wody zabrać w góry, nie jest jednoznaczna. Zależy bowiem od wielu czynników: intensywności wspinaczki i pocenia się, masy ciała, metabolizmu czy warunków klimatycznych. 

Generalnie uznaje się jednak, że dla dobrego nawodnienia powinno się przyjąć w ciągu godziny 0,5 l płynów w dawkach 125 ml na kwadrans. Podczas całodniowej wędrówki daje to ok. 4 litrów wody. 

Co zabrać w góry, by się nawodnić?

Być może właśnie zacząłeś się zastanawiać, jak z dwiema dwulitrowymi butelkami z plastiku uda Ci się przemierzyć górskie szlaki. Nie tędy droga na szczyt, bo umówmy się: takie rozwiązanie nie jest ani wygodne ani ekonomiczne, ani zdrowe. Butelki obciążają bagaż, a przez to utrudniają wędrówkę. W dodatku nagrzany plastik uwalnia do wody jeszcze więcej mikroplastiku i szkodliwych bisfenoli. 

Na szczęście jest na to sposób: bidon turystyczny wielorazowego użytku. Wystarczy, że przed wyjściem na szlak nalejesz do niego wody, a później uzupełnisz go na trasie w miarę zapotrzebowania. Z tego powodu warto zaplanować przejście nieopodal schronisk, czystych strumieni ponad nimi lub gospodarstw z dostępem do wody pitnej. Dobrze jest też mieć przy sobie tabletki do uzdatniania, aby w razie konieczności móc bezpiecznie napić się wody z wątpliwego źródła. 

Jaki bidon turystyczny wybrać? 

Jaka butelka turystyczna na wodę okaże się najlepsza? Po pierwsze zwróć uwagę na jej pojemność. Na długie, całodniowe wspinaczki najlepszym wyborem okaże się butelka na wodę 1 litr. Na nieco krótsze 2-3-godzinne wędrówki wystarczy natomiast 600-750 ml (przy założeniu, że będziesz miał możliwość uzupełnienia butelki). 

W drugiej kolejności zwróć uwagę na materiał, z którego został wykonany bidon turystyczny. My na górskie wędrówki szczególnie polecamy: tritan, stal nierdzewną 18/8 i silikon. Wszystkie zapewniają bezpieczny kontakt z wodą. Nie zmieniają jej zapachu i smaku ani nie wydzielają toksycznych substancji, takich jak BPA czy chemikalia. To jednak jeszcze nie wszystko, czym biją butelki PET na głowę. Przyjrzyjmy się im bliżej. 

  • Tritan skradł serca góromaniaków niewielką wagą, niezrównaną wytrzymałością i stylowym designem. Możesz wlać do wykonanej z niego butelki dowolny gorący lub zimny napój i wyruszyć w drogę. Zastanawiasz się, co spakować w góry, aby móc się nawodnić i jednocześnie nie obciążyć bagażu? Możliwe, że spodoba Ci się stylowa butelka na wodę Kambukka Elton 1000 ml lub butelka Aladdin Aveo 600 ml. Każdą z nich wygodnie zmieścisz w plecaku, przytwierdzisz do niego na zewnątrz lub chwycisz w dłoń. 
  • A co powiesz na butelkę turystyczną z silikonu? Niesamowita lekkość i elastyczność umożliwiające składanie butelki to cechy, obok których nie przejdzie obojętnie żaden piechur-minimalista. Butelka Stojo 590 ml ma je wszystkie. Napełnij nią wodę, a gdy wszystko wypijesz – złóż, aby nie zajmowała miejsca w plecaku. 
  • Stal nierdzewna to kolejny bardzo trwały materiał, ale też najcięższy na naszej liście. Jego duży atut stanowi jednak zdolność do utrzymywania temperatury napoju. Dzięki temu latem przez cały dzień gasisz pragnienie niezmiennie chłodną wodą. Natomiast zimą ogrzewasz się gorącą herbatą aż do 12 h. Nie wiesz, w co zabrać na wyjazd w góry wodę? Butelka termiczna Ragsy 1000 ml to absolutny numer 1 w tej kategorii. Solidna, stylowa i poręczna sprawi, że z przyjemnością będziesz po nią sięgać na szlaku. Jest również dostępna w wersji 750 ml na krótsze wędrówki. 

Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat tych surowców? Zerknij na nasz artykuł: Butelki PET to przeżytek. Poznaj 4 ekologiczne zamienniki plastiku!

Loading…

Co zabrać w góry latem? Lista

Czy wiesz, że bidon turystyczny warto napełniać w górach nie tylko wodą, ale też napojem izotonicznym? Najwygodniej jest zabrać go w formie musujących tabletek, a w razie potrzeby szybko je rozpuścić i uzupełnić ubytek elektrolitów, ochronić się przed odwodnieniem oraz zapewnić sobie dawkę węglowodanów. Jeśli do tego dodasz pożywny prowiant – energii nie powinno Ci zabraknąć. 

Zwróć uwagę, aby na liście tego, co spakować w góry do jedzenia, znalazły się przekąski z dużą zawartością węglowodanów złożonych, np. batonik owsiany z bakaliami, orzechowy, owocowo-czekoladowy, kanapka z pełnoziarnistego pieczywa z pastą z roślin strączkowych. Dobrze sprawdzą się też kawałki twardych owoców, orzeszki czy słupki warzyw. Wszystkie przekąski ostrożnie przechowa dla Ciebie lunchbox Liewood Nina 1000 ml. 

A poza tym, co zabrać na wyjazd w góry? Do plecaka koniecznie zapakuj: 

  • ubiór sportowy (lekkie spodnie, T-shirt, cieplejszą bluzę lub polar, czapkę do ochrony przed słońcem i wiatrem, oddychające skarpety)
  • nawigację (mapy papierowe lub działające offline w smartfonie, kompas lub urządzenie GPS)
  • dodatkowe akcesoria: powerbank, żeby być w stałym kontakcie ze światem, płaszcz przeciwdeszczowy, krem z filtrem UV, kijki hikingowe i apteczkę na wypadek kontuzji. 

Skoro już wiesz, co zabrać w góry latem, nie pozostaje nic innego, jak przygotować walizkę  i zdobywać szczyty. A jeśli wciąż brakuje Ci odpowiedniej butelki turystycznej na wodę, pamiętaj, że w Moja Butelka mamy sporo sprawdzonych propozycji. Sprawdź naszą ofertę! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *