Dbając o zdrowy styl życia kładziemy szczególny nacisk na odżywianie, regularną aktywność fizyczną oraz odpowiednie nawodnienie organizmu. Wybierając wodę do picia, na jakie wartości zwracasz uwagę? Poziom mineralizacji wody to podstawowe kryterium, którym się kierujemy. Dobieramy odpowiednią dawkę do naszych potrzeb. Najczęściej sięgamy po wodę średnio zmineralizowaną, która zawiera od 500 do 1500 mg składników mineralnych na litr. A czy słyszałeś już o pH wody?

Co to jest woda alkaliczna? 

Woda alkaliczna to woda o pH równym 7,5 lub wyższym. Dlaczego mierzymy odczyn wody? Woda o  zasadowym odczynie posiada niezwykłe właściwości zdrowotne. Równowaga kwasowo-zasadowa jest podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pijąc wodę alkaliczną, poprawiamy poziom pH naszego organizmu. Odczyn pH naszej krwi i śliny wynosi 7. Badania kliniczne dowiodły, że picie wody alkalicznej, o odczynie równym lub wyższym 7,5 ma wysoce  zdrowotne właściwości. Poprawia metabolizm, odkwasza, lepiej nawadnia i dotlenia organizm.

Loading…

Jak pić wodę alkaliczną? 

Wodę alkaliczną najlepiej jest pić na czczo, z rana. Przynajmniej pół godziny przed posiłkiem. Nie  należy jej pić tuż przed, ani w trakcie spożywania posiłków. Woda zasadowa wpływa na zmniejszenie kwasowości soków żołądkowych niezbędnych do prawidłowego trawienia. Wody alkalicznej o bardzo wysokiej wartości pH nie należy stosować jako stałego zamiennika wody pitnej. Żywą wodę o pH >10 najlepiej spożywać raz dziennie na czczo, lub doraźnie, jako suplement diety na krótki czas, przez 1-2 tygodnie. Wodę jonizowaną o pH 7,5 do 9,5 możemy śmiało pić na co dzień.

Woda alkaliczna czy woda zasadowa? 

Woda alkaliczna to inaczej woda o wysokim pH (powyżej 7,5 pH), stąd też wzięło się określenie – woda zasadowa. Wodę alkaliczną nazywamy też wodą jonizowaną – przez wysoką zawartość jonów  wodorotlenowych, albo żywą wodą – dzięki jej niezwykle zdrowym właściwościom. O zaletach picia  żywej wody piszemy poniżej.

Zalety picia wody alkalicznej 

Woda alkaliczna to silny przeciwutleniacz. Jej właściwości doskonale wpływają na wnętrze i  zewnętrze naszego organizmu. Skutki picia wody alkalicznej możemy zauważyć już po kilku dniach stosowania.

  1. Podnosi poziom tlenu we krwi
  2. Pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową organizmu
  3. Działa antyoksydacyjnie 
  4. Spowalnia starzenie się komórek
  5. Wzmacnia odporność 
  6. Wspomaga przemianę materii 
  7. Pomaga w szybkiej regeneracji komórek
  8. Przeciwdziała przewlekłemu zmęczeniu 
  9. Ujędrnia skórę
  10. Wspomaga prawidłowy proces trawienia 

Pamiętaj, że woda alkaliczna nie jest przeznaczona jedynie do picia. Używaj wody podczas codziennej higieny, oczyszczając twarz, ciało i włosy.

Loading…

     

    Czy wodę alkaliczną można podawać niemowlętom? 

    Wody alkalicznej nie należy podawać niemowlętom oraz dzieciom poniżej 3 roku życia. Woda  zasadowa zawiera zbyt dużą ilość składników mineralnych, które mogą negatywnie wpłynąć na  prawidłowe funkcjonowanie tak młodego organizmu.

    Gdzie kupić wodę alkaliczną? 

    W Polsce producent wody nie ma obowiązku informowania konsumenta o odczynie pH wody. Większość wód butelkowanych, które spotykamy w marketach mają pH o wartości 6-7,5. Jednak nie musisz szukać żywej wody na sklepowej półce. Wodę alkaliczną z łatwością przygotujesz w domu.  Możesz to zrobić na dwa sposoby: za pomocą specjalnego jonizatora, lub przygotować ją  własnoręcznie ☺ Przepis na domową wodę alkaliczną zamieszczamy w kolejnym akapicie.

    Loading…

      Czy wodę alkaliczną można przygotować w domu? 

      Wodę alkaliczną możesz przygotować w domu sam. To bardzo prosty przepis. Wystarczą jedynie trzy składniki:

      • 1 l przefiltrowanej (lub przegotowanej) wody 
      • ½ cytryny  
      • ½ łyżki soli himalajskiej 

      Do butelki wielorazowej wrzuć pół pokrojonej w plastry cytryny, dodaj pół łyżki soli himalajskiej i zalej wodą. Zakręć szczelnie butelkę i odstaw na 12-24h. Tak przygotowana woda musi spędzić ten czas w  temperaturze pokojowej. Po minimum 12 godzinach woda zasadowa jest już gotowa. Żywą wodę najlepiej pić na czczo, tuż po przebudzeniu w ilości 500ml (2 szklanki).

      Jak przechowywać wodę alkaliczną? 

      Przygotowaną domowym sposobem wodę zasadową po okresie 24h przelej do butelki wielorazowej, szczelnie zakręć i przechowuj w lodówce. Taką wodę należy spożyć w ciągu kolejnych 24h. Żywą wodę najlepiej przygotowywać regularnie, by mieć pewność jej świeżości i wartościowości.

      Dodaj komentarz

      Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.