Stan wody kranowej w Polsce regularnie kontrolowany jest przez lokalne stacje sanitarno epidemiologiczne. Czy pomimo wszelkich badań i zapewnień o bezpieczeństwie wody w kranie,  warto jeszcze filtrować wodę w domu? Tak!

Korzystając z filtra do wody, znacząco wpływamy na poprawę stanu środowiska naturalnego. Jak?  Rezygnując z wody w jednorazowych butelkach nie obciążamy środowiska zbędnym plastikiem. Czy  wiesz, że do produkcji butelki BPA o pojemności 1 l potrzeba aż 3 litrów wody? To znaczy, że  kupując jedną butelkę wody, zużywamy aż 4 litry, z czego wypijamy tylko 1… Szokujące prawda?

Loading…

    Analiza wody

    Zaufaj Polskiej kranówce! Jakość wody w polskich wodociągach kontrolowana jest przez regionalne stacje sanitarno-epidemiologiczne lub wodociągowe. Jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Olsztynie, częstotliwość badań wody zależna jest od ich zakresu i wielkości wodociągu. Pełna diagnostyka stanu wody wykonywana jest średnio raz do roku. Jednak skrócone badania wykonywane są nawet 4 razy w roku. Duże wodociągi same kontrolują na bieżąco stan swojej wody. W przypadku wykrytych nieprawidłowości, wodociąg jest zamykany i poddawany filtracji i dezynfekcji. Badania wykonywane są ponownie, aż do otrzymania pozytywnego wyniku.

    Jakie parametry wody sprawdza Sanepid?

    Analiza wody wykonywana jest w celu wykrycia nieprawidłowości w jej składzie. Wykonywana jest według norm ustalonych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej  do spożycia przez ludzi. Główna analiza wody dotyczy mętności, smaku i zapachu. Badany jest jej skład pod kątem zawartości  żelaza, manganu, magnezu, wapnia. Sprawdzane są odczyn, twardość i przewodność wody. Analizowana jest mikrobiologia pod kątem występowania bakterii grupy coli czy Salmonelli.

    6 powodów, dla których warto filtrować wodę

    1. Oszczędzamy wodę

    Do produkcji jednej butelki wody, potrzeba trzy razy więcej wody, niż może pomieścić sama butelka. (źródło: https://freshwaterwatch.thewaterhub.org/) To znaczy, że do wytworzenia litrowej butelki używa się aż trzech litrów wody. Czy to potrzebne?  Wyobraź sobie, że sięgając po butelkę wody w sklepie, dźwigasz trzy razy większy ciężar.

    2. Ograniczamy produkcję plastikowych opakowań

    Filtrując wodę i pijąc ją z butelki wielorazowej, pomagamy ograniczyć produkcję plastikowych opakowań. Za każdym razem, gdy wyrzucamy plastikową butelkę do śmieci, ona nie znika. Środowisko naturalne musi sobie z nią poradzić po swojemu. Butelkę rozkłada przez nawet 300 lat, a  i tak po tym czasie zostanie po niej ślad w postaci mikroplastiku. Masz już dość plastiku? Podpowiemy ci, jak w prosty sposób ograniczyć jego zużycie w codziennych czynnościach.

    3. Taniej i lżej

    Woda w kranie jest o wiele tańsza niż ta w butelce – a raczej, niż woda z butelką. Kupując wodę w  butelce, tak naprawdę płacimy za opakowanie markę, pod którą jest dystrybuowana. Czy wiesz, że  woda butelkowana często pochodzi z tych samych źródeł, co woda w kranie? Za litr wody z kranu  zapłacimy mniej niż 0,01 zł, za litr wody w butelce – ok. 1,20 zł. Nie dajmy się nabić w butelkę ☺ Filtrując wodę z kranu, decydujemy się na zdrową i smaczną wodę, o wiele mniejszym kosztem. Po co  dźwigać wodę ze sklepu do domu, skoro ona już tam jest?

    4. Spożywamy czystą i świeżą wodę

    Nigdy nie mamy pewności, że woda, którą kupujemy w sklepie była odpowiednio przechowywana. Badania dowodzą, że butelki BPA przechowywane w zbyt wysokiej temperaturze przed dłuższy czas, mogą uwalniać substancje chemiczne i cząsteczki mikroplastiku do wody. Korzystając z zasobów domowych kranów, mamy pewność, że woda, która w nich płynie jest regularnie badana. Dodatkowo sami ją filtrujemy, by mieć 100% pewności o jej czystości.

    Loading…

    5. Pobieramy tylko tyle wody, ile na prawdę potrzebujemy

    Faktem jest, że pobierając wodę do filtracji, pobieramy taką jej ilośćktórej potrzebujemy. Kupując  wodę w butelce, często kupujemy jej więcej – tak na wszelki wypadek. Dźwigamy dużą plastikową  butelkę przez cały dzień przy sobie, a przecież na rynku dostępnych jest tyle wspaniałych butelek  filtrujących. Bywa też, że otworzymy dużą butelkę wody i nie zdążymy jej wypić w ciągu 1-2 dni. Ze  względu na możliwość rozwoju mikroorganizmów, taka woda nie powinna już być spożywana.

    6. Chronimy sprzęt domowy

    Kto nie zna problemu przeciekającego czajnika? Głównym powodem tego zjawiska jest skład wody, którą w nim gotujemy. Cząsteczki rdzy osadsole magnezu i wapnia wpływają negatywnie na  działania sprzętów domowych. Istnieją filtry, które montuje się na instalacji wodno-kanalizacyjnej. Takie filtry ograniczają ilość niepożądanych składników znajdujących się w wodzie wodociągowej.  Dzięki nim przedłużymy żywotność takich sprzętów jak pralka, zmywarka, lodówka. Pamiętajmy też, by mniejsze AGD – żelazko, nawilżacz powietrza czy czajnik, uzupełniać wodą przefiltrowaną, np. z dzbanka filtrującego.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *