W naszej komunikacji używamy różnych pojęć, które ściśle związane są z ochroną środowiska.

Niektóre z nich stosowane są nawet zamiennie, choć nie do końca znaczą to samo.

Zależy nam na tym, abyśmy wszyscy w jak najlepszym stopniu byli świadomi wszystkich zmian, które dzieją się wokół nas i dlatego przygotowaliśmy dla Was małą ściągę.

Poniżej znajdziecie zbiór pojęć związanych z ochroną środowiska, które warto znać.

EKOLOGIA, A OCHRONA ŚRODOWISKA

Co to jest ekologia?

Podążając za definicją ekologii z encyklopedii pwn, ekologia jest szeroko pojętą nauką o strukturze i funkcjonowaniu przyrody na różnych poziomach organizacji.

Jak na pewno zauważyliście, ekologia w języku potocznym często używana jest z zagadnieniami dotyczącymi ochrony środowiska przyrodniczego.

Przedrostek „eko”, który możecie znaleźć teraz już praktycznie wszędzie, stał się niejako synonimem „nieszkodzenia środowisku”.

Czy należy utożsamiać ekologię z niszczeniem i ochroną środowiska?

Wręcz przeciwnie. Istnieją problemy ekologiczne, które nie są związane z ochroną środowiska oraz zagadnienia z tematyki ochrony środowiska, które nie dotyczą problematyki ekologii.

Wraz z ewolucją tych dwóch zagadnień, powstało pojęcie ekologii głębokiej. Nazwą tą opisuje się poglądy etyczne i filozoficzne, które uznają życie na Ziemi (organizmy, systemy ekologiczne) za wartość nadrzędną, najważniejszą dla współczesnego rozwoju naszej Planety.

Zagadnienia ekologii rozumianej jako dyscyplina naukowa, mają niewielką zbieżność z ekologią głęboką.

Loading…

CZYM JEST ŚLAD WĘGLOWY? (ang. Carbon Footprint)

Jak podaje fundacja Carbon Footprint – „Ślad węglowy to całkowita suma emisji gazów cieplarnianych, wywołanych przez daną osobę, organizację, wydarzenie lub produkt.”

Gaz cieplarniany przyczynia się do globalnego ocieplenia, czyli do podnoszenia się średniej temperatury atmosfery przy powierzchni ziemi i oceanów.

Niestety, każde nasze działanie wiąże się z generowaniem śladu węglowego. Dla przykładu zdecydowanie mniejszy będziemy mieć, gdy wybierzemy się na zakupu na piechotę i z własną torbą wielokrotnego użytku, niż jak pojedziemy do marketu autem spalinowym i do spakowania produktów zużyjemy masy jednorazowych foliówek.”

Poniżej przygotowaliśmy dla Was filmik, który przybliży Wam, w jaki sposób możecie zredukować swój ślad węglowy.

Nasze wideo – Jak Zredukować Ślad Węglowy

BIODEGRADOWALNOŚĆ VS. KOMPOSTOWALNOŚĆ

W skrócie:

Kompostowalny = Degradowalny w warunkach bogatych w tlen (tlenowych). Przykładem może być kompost ogrodowy.

Biodegradowalny = Degradowalny w warunkach beztlenowych lub tlenowych – nazywany również degradacją biologiczną. Przykładem degradacji beztlenowej może być wysypisko.

W praktyce:

Produkty kompostowalne (biodegradowalne z certyfikatem kompostowania), to produkty składające się z polimerów naturalnie występujących w przyrodzie. Oznacza to, że podczas kompostowania rozkładają się i nie uwalniają do środowiska szkodliwych substancji.

Można je więc wrzucić do przydomowego kompostownika i po określonym czasie taki produkt powinien się rozłożyć. Jeśli robicie zakupy i chcecie wybrać produkt kompostowalny – szukajcie na opakowaniach symbolu poniżej:

Produkty biodegradowalne z użyciem tlenu, tzw. oxydegradowalne potrzebują specjalnych warunków, takich jak lampy UV i przystosowane pomieszczenia, aby mogły ulec rozłożeniu. Tworzywo, z którego wykonane są np. jednorazowe torby degradowalne to również plastik, który wyrzucony do środowiska nie rozłoży się w pełni a efektem ubocznym będą cząstki mikroplastiku.

Co się stanie, jeśli taka nie nadająca się do recyklingu oxydegradowalna torba trafi do recycklingu wraz z innymi plastikowymi produktami, które spełniają takie funkcje?

Niestety zniszczy cały proces, ze względu na inne właściwości użytych polimerów.

Loading…

RECYCLING – UPCYCLING – DOWNCYCLING

Powyżej zahaczyliśmy już o temat recyklingu, który rozwiniemy dla Was poniżej.

CZYM JEST RECYCLING?

Na pewno słyszeliście o pojęciu recyklingu, ale czy słyszeliście o dwóch pozostałych? Recykling to nic innego, jak przetworzenie danego produktu w odpowiedni sposób tak, aby powstała jego nowa wersja.

Powszechnie wiadomo, że papier, plastik i szkło nadają się do recyklingu.

Czy jest możliwe przeprowadzenie recyklingu samemu w domu?

Niestety nie i dlatego tak ważne jest abyśmy poprawnie sortowali produkowane przez nas odpady.

CZYM JEST WIĘC DOWNCYCLING?

Tak naprawdę prawie każdy rodzaj recyklingu w przemyśle jest tak naprawdę downcyclingiem, ponieważ przetwarzając dany produkt otrzymujemy coś nowego o mniejszej wartości od oryginału.

Jedynym tworzywem, które można przerabiać bez końca są aluminium i inne metale.

Sprawdź: Stalowe butelki termiczne >>

Plastik najwyższej jakości może zostać przetworzony jedynie 5 razy.

Papier z kolei można przerobić więcej razy, ale również w tym wypadku proces nie może trwać w nieskończoność.

A UPCYCLING?

Upcycling możemy zaobserwować nawet we własnym domu i nie potrzebujemy do niego żadnej specjalnej technologii.

Upcycling zachodzi wtedy, kiedy przy przetworzeniu danego produktu otrzymujemy coś o znacznie większej wartości od oryginału.

Przykłady?

Przyjazne środowisku confetti z suchych liści, ozdoby i wieńce świąteczne z orzechów, szyszek i np. starych bombek. Przykładów jest naprawdę wiele, a te podane powyżej zupełnie nie wyczerpują tematu.

To co dla jednych jest odpadem, dla innych może być prawdziwym skarbem ☺

BIO-PLASTIK

Według europejskiej definicji bioplastiku, materiał nazywany w ten sposób powinien być wytworzony z bio-pochodnych, być biodegradowalny lub spełniać obie te funkcje.

No dobrze, czym więc jest używany w naszych butelkach Yuhme bio-plastik?

Nie jest to plastik biodegradowalny. Jest to plastik produkowany z bio-pochodnych, a mianowicie z trzciny cukrowej i w pełni nadaje się do recyklingu (może być aż 5-krotnie przetworzony).

Jeśli weźmiemy bioplastik, taki jak PLA (kwas polimlekowy) produkowany z kukurydzy – jest on biodegradowalny. Produkowanych jest z niego coraz więcej produktów, takich jak sztućce lub miski. Produkty z PLA są biodegradowalne w komercyjnych kompostownikach, ale nie można ich poddać recyklingowi i nie ulegną biodegradacji w kompostowniku domowym.

Potrzebują wysokich temperatur, wilgoci i powietrza, aby ulegać biodegradacji, a jeśli trafią na wysypisko, nie ulegną biodegradacji i ostatecznie uwolnią metan, który jest znacznie silniejszym gazem cieplarnianym niż CO2.

Używany w butelkach Yuhme Bio-plastik z trzciny cukrowej oprócz początkowych stadiów ekstrakcji, poddawany jest dokładnie takim samym procesom jak tradycyjny plastik, dzięki czemu do jego produkcji niepotrzebna jest dodatkowa aparatura.

Loading…

Jak widzicie, wszystkie te pojęcia są ze sobą ściśle połączone, dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas zwiększał swoją wiedzę, aby w pełni świadomie podejmować decyzje, które będą dobre dla naszego środowiska. Zmniejszenie zużycia surowców oraz produkcji śmieci przyniesie nie tylko korzyści środowisku, ale również odbije się na Twoich rachunkach.

Niestety, największym zagrożeniem dla Ziemi są nasze nawyki konsumpcyjne i modele handlowe, które ją eksploatują. Zbliża się koniec roku, a co za tym idzie, czas noworocznych postanowień.

Zachęcamy Was do podjęcia małych kroków i wybrania takich działań, które z łatwością będziecie mogli wprowadzić w codzienne życie.

Gdy to z kolei stanie się nawykiem, reszta przyjdzie sama ☺

Żyj globalnie, myśl lokalnie!

1 komentarz do “Podstawowe Pojęcia Związane Z Ochroną Środowiska, Które Warto Znać

  1. Wyznacza to podstawowe kierunki ochrony środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *