Istnieją dwa podstawowe powody, dla których powinniśmy oszczędzać wodę. Po pierwsze, tylko 1 % wody znajdującej się na naszej planecie jest zdatna do picia. Po drugie, Polska jest krajem, któremu grozi jej deficyt.

Loading…

Woda – palący problem

Mimo, że zajmuje aż 71% powierzchni Ziemi, to tylko 2,5% stanowi woda słodka. Znaczna jej część jest „uwięziona” w lodowcach i śniegach. A to, w połączeniu z zanieczyszczeniem wód gruntowych, rzek i jezior oraz ciągłym wzrostem liczby ludności sprawia, że do roku 2050 grozi nam całkowite wyczerpanie zapasów wody pitnej. Mamy zaledwie 30 lat, żeby znaleźć rozwiązanie. W pierwszej kolejności zagrożone są ubogie kraje z Afryki i Azji:

Już ponad miliard ludzi na świecie jest dotkniętych tym problemem. I nie chodzi tu jedynie o chwilowe trudności z wodą w kranie. Chodzi tu o całkowity brak wody zdatnej do picia, a nawet takiej, która pozwala zaspokoić podstawowe czynności sanitarne. Tam, gdzie nie ma wody są głód i choroby. I tam najczęściej umierają dzieci, gdyż to one są najmniej odporne na trudne warunki życia. Indie, Pakistan, Indonezja, Kambodża, Ghana, Uganda, a nawet Chiny. To tylko niektóre kraje, w których już teraz brakuje wody.

Po co oszczędzać wodę?

Wydawać by się mogło, że to, co dzieje się na drugim krańcu świata nie dotyczy nas bezpośrednio. Owszem, odczuwamy skutki globalnego ocieplenia, wiemy jak bardzo zanieczyszczone są nasze jeziora i rzeki, ale w naszych kranach płynie czysta woda. A w sklepach jest jej pod dostatkiem. Okazuje się jednak, że Polsce grozi deficyt wody i to zagrożenie jest bardzo realne:

Źródło: https://www.wodkany.pl/zasoby-wody-w-polsce-i-na-swiecie/

Już teraz importujemy 3% wody z zagranicy. Jaka jest tego przyczyna?

Trudna sytuacja polskich wód

Winne jest przede wszystkim niekorzystne położenie geograficzne naszego kraju. Ścierające się wpływy klimatu oceanicznego i kontynentalnego sprawiają, że jest u nas mniej opadów, niż w krajach Europy Zachodniej. A to sprawia, że deszcz nie przedostaje się do wód gruntowych, które odpowiadają za poziom wód w naturalnych zbiornikach wodnych i rzekach. Częste są natomiast niekorzystne intensywne opady punktowe, które powodują podtopienia i powodzie. Zimy są łagodne, a lata suche. To efekt zmian klimatycznych, które pogłębiają się z każdym rokiem.

Loading…

Czy warto oszczędzać wodę?

Tylko rozsądne i zrównoważone korzystanie z zasobów daje gwarancję stałego do niej dostępu. A mamy się o co martwić. W niektórych regionach Polski studnie, z których czerpie się wodę dla zwierząt czy do podlewania roślin, już zaczynają wysychać. Brak wody pitnej na razie nam nie grozi, ale większe koszty związane z jej pozyskiwaniem już tak. A to ma wpływ na całą gospodarkę.

Jeśli to Cię nie przekonuje, to wiedz, że wodę warto oszczędzać z innego prostego powodu – finansowego. Mniejsze zużycie wody, to mniejsze rachunki, a więc więcej pieniędzy na przyjemności.

10 wskazówek, jak w prosty i łatwy sposób oszczędzać wodę

1. Sprawdź, czy w domu nie cieknie woda

To podstawa, od której warto zacząć. Cieknące spłuczki, krany, pęknięte uszczelki – to przyczyna utraty nawet 50 litrów wody dziennie.

Najprostszym sposobem upewnienia się, że nasza instalacja jest sprawna, jest sprawdzenie stanu liczników przed wyjściem z domu i po powrocie. Jeśli wszystkie urządzenia pobierające wodę są wyłączone, a kurki zakręcone, licznik nie powinien pokazywać żadnego zużycia.

2. Zamontuj baterie jednouchwytowe

Dla niektórych dwa kurki w kranie to relikt przeszłości, dla innych – doskonałe uzupełnienie stylowego wnętrza łazienki. Prawda jest jednak taka, że są one niewygodne i trudniej je utrzymać w czystości. Ale jest jeszcze jeden argument, który przemawia na ich niekorzyść. Kiedy za ich pomocą próbujesz wyregulować temperaturę wody, sporo się jej marnuje.

Jeśli więc kochasz retro, pomyśl o innych stylowych dodatkach, ale kup baterie jednouchwytowe. Fajnie, gdyby była ona wyposażona w perlator, czyli system napowietrzania wody.

3. Wybierz program ECO w pralce i zmywarce

Mimo, że zazwyczaj jest on o wiele dłuższy niż pozostałe programy, zużywa mniej wody i energii. Niektóre zmywarki podczas tego trybu zużywają zaledwie 6 litrów wody. Zwykły tryb automatyczny pobiera jej co najmniej dwa razy tyle.

Podobnie jest w przypadku prania, choć tutaj zużycie wody jest dużo większe. Jedno pranie ECO to min. 50 litrów wody. Jeśli kupujesz nowy model pralki, zwróć uwagę na opcję pobierania wody w zależności od ilości prania. Ale uwaga, programy ECO nadają się do mycia i prania tylko mało i średnio zabrudzonych naczyń i ubrań.

4. Wypełniaj po brzegi

Pralki i zmywarki, oczywiście. Nie można jednak przesadzić, bo to oznacza niedomyte naczynia lub niedoprane ubrania. A to z kolei prowadzi do dodatkowego zużycia wody.

5. Pij na zdrowie, ale nie wylewaj niepotrzebnie

Jak oszczędzać wodę? Pijąc ją z wielorazowej butelki, ze zdrowego, ekologicznego surowca. Dzięki niej zużyjesz dokładnie tyle wody, ile potrzebujesz.

Jeśli jednak przetrzymasz ją w butelce zbyt długo, zrobi się nieświeża i niezdatna do picia. Mimo to, nie wylewaj jej do zlewu. Przed ponownym napełnieniem, odlej do osobnego naczynia to, co w niej pozostało. Taka woda nadaje się do zmywania naczyń lub podlewania kwiatów.

Loading…

7. Weź prysznic, zamiast kąpieli

Kąpiel jest przyjemna i relaksująca, ale do napełnienia małej wanny zużyjesz minimum 70 litrów wody. Jeśli bierzesz prysznic przez 3 minuty, zużyjesz 30 litrów. Liczby mówią same za siebie.

8. Wykorzystuj wodę ponownie

Wodą z wanny możesz umyć podłogę, balkon, samochód lub nawet spłukać toaletę. Podobnie można wykorzystać wodę, w której namaczasz pranie. Jest to tzw. szara woda – nie nadająca się do spożycia, ale zabrudzona tylko w niewielkim stopniu.

Jeśli budujesz lub remontujesz dom, możesz pomyśleć o specjalnym systemie hydraulicznym do jej pozyskiwania i oczyszczania. W innym przypadku zaopatrz się w miskę lub wiadro – dzięki temu zaoszczędzisz od kilku do kilkudziesięciu litrów wody tygodniowo.

9. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów i golenia

I łap ją, kiedy tylko jest to możliwe. Mycie rąk lub naczyń w zimnej wodzie to nic przyjemnego. Ale ta spływająca zimna woda może zostać wykorzystana do wielu celów. Np. w łazience do spłukania toalety, albo w kuchni do gotowania. Wystarczy, że przy każdym kranie ustawisz puste naczynie z przeznaczeniem na wodę. I kilka litrów dziennie zaoszczędzone!

10. Oszczędzaj wodę w kuchni

Nie tylko zmywając naczynia, ale także gotując. Nie rozmrażaj żywności używając bieżącej wody. Nie zalecają tego ani ekolodzy, ani bakteriolodzy. Podczas gotowania używaj pokrywek. Wodę, w której gotowałeś ziemniaki, makaron lub jajka użyj ponownie – do podlania kwiatów lub spłukania toalety. Nie myj warzyw pod bieżącą wodą – szpinak lub sałatę włóż do miski i zalej wodą, a następnie odcedź. Nawet jeśli czynność trzeba będzie powtórzyć, i tak zużyjesz znacznie mniej wody.

Loading…

    Oszczędzanie wody – Podsumowanie

    Jak widać, oszczędzanie wody jest proste. Wystarczy zmienić kilka przyzwyczajeń i zastosować proste rozwiązania techniczne (np. krany z perlatorem, szczelna instalacja). A co najważniejsze, zmiany te mają natychmiastowy wpływ na nasze życie – wystarczy spojrzeć na rachunek za wodę.

    Czytaj dalej: Jaką butelkę na wodę wybrać? (Poradnik)

    3 komentarze do “Jak Oszczędzać Wodę? 10 Prostych Wskazówek

    1. Warto też pomyśleć o zbiorniku na deszczówkę, ja tak zrobiłam, jak się budowałam. Znalazłam świetny zbiornik od dom i woda, który był wyposażony w filtry oczyszczające zebraną wodę, dzięki czemu można ją później wykorzystać np. do spłukiwania toalety. Panowie też wszystko mi wyjaśnili, pomogli dobrać odpowiednie parametry, a nawet znaleźli mi ekipę, która mi ten zbiornik zamontowała. Oczywiście, jak ktoś nie chce rozkopywać połowy ogródka, to z tego, co widziałam, mają też w ofercie zwykłe, naziemne zbiorniki, które też bardzo ładnie wyglądają.

    2. To są dobre wskazówki. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić światowe zaopatrzenie w wodę, ale także Twoje pieniądze. Kiedy przeprowadziłem się do nowego mieszkania, zapłaciłem dużo pieniędzy za wodę i nie mogłem zrozumieć dlaczego. Kilka miesięcy później zepsuł mi się kran i wezwałem hydraulika. Ktoś zauważył, że moja spłuczka w toalecie przecieka, przez co przyszły duże rachunki za wodę. Powinniśmy być bardziej ostrożni w takich sprawach.

    3. bardzo dobry artykuł. ja używam od dawna filtrów ale piję też kranówkę, mam zbiornik na deszczówkę i tak podlewam kwiatki, spłuczkę mam przykręconą i mniej wody zużywają dzieci, i ostatni patent to irobot do mycia podłogi, bo zamiast wiaderka wody codziennie używam może szklankę. <3

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *